poeta Mariusz Parlicki

Lepieje, a co to takiego?

 

Lepiej - krótki, żartobliwy wierszyk o strukturze pojedynczego dystychu (dwuwiersza), rymowany, zazwyczaj pisany ośmiozgłoskowcem.

 

Pierwszy wers lepieja zaczyna się od słowa: "lepiej", "lepszy", "lepsza", "lepsze", natomiast drugi wers od słowa: "niż", "niźli", "niżeli", "aniżeli". 

Za twórcę lepieja jako gatunku literackiego uznaje się Wisławę Szymborską, a za twórcę nazwy gatunku - jej wieloletniego sekretarza Michała Rusinka. Szymborska genezę powstania lepieja opowiedziała w następującej anegdocie:  „W pewnej podmiejskiej gospodzie podano mi kartę, w której przy pozycji "flaki" ktoś dopisał drżącą ręką "okropne". Pomyślałam, że na tym poprzestać nie wolno. Nawet w najlepszej restauracji zdarzy się czasem jakieś paskudztwo. Trzeba następnych gości jakoś przed nim ostrzec. Krótki wierszyk, łatwo wpadający w ucho, najlepiej się do tego nadaje”. 
Choć z początku lepiej porównywał dość przykre życiowe zdarzenia, doświadczenia, przygody, czy niezbyt szanowane profesje, niepożądane schorzenia, skłonności i ułomności do osiągnięć kulinarnych restauratorów, kucharzy, czy szerzej wytwórców i oferentów wszelakiej żywności, to jednak szybko wyzwolił się z tych ograniczeń tematycznych i obecnie w lepiejach przyrównuje się to, co przykre do tego, co przykre jeszcze bardziej:

 

"Lepszy z metanolu trunek,
niż teściowej pocałunek".
                 (Mariusz Parlicki)

 

Zachęcam Państwa do lektury pozostałych lepiejów mojego autorstwa na http://www.parlicki.pl/Lepieje
 

 

Lepieje
18 sierpnia 2016
poeta i satyryk Mariusz Parlicki

Dziękuję
za odwiedziny

:-)

Mariusz  Parlicki

oficjalna strona poety

Copyright © Mariusz Parlicki 2016 -2018

Designed by Mariusz Parlicki 2016 -2018

www.parlicki.pl